Příběh bekovek

Bekovky - je jim přes 100 let 

Ploché čepice s kšiltem, tzv. bekovky, byly typické pro dělníky, kteří pracovali v továrnách na počátku 20. století. Staly se ale součástí automobilové módy a díky tomu byly stále populárnější. 

Plochá čepice, v Čechách stylově zažitá jako bekovka (pojmenování je odvozeno od polského ministra zahraničí Józefa Becka, který byl ministrem v letech 1932 – 1939), patří v dnešní době k nejpopulárnějším pokrývkám mužské hlavy. Postupem času se posunula z pracovní čepky k čepici, která je zcela akceptovatelná pro každodenní business a freetime nošení.

Historii bekovek je možné vysledovat až do konce třináctého století a za jejího předchůdce označit tehdejší bonnet. Současnost bekovky tzv. ploché čepice začíná v 19. století, kdy se stala de facto normou britského dělnictva, především ve své tvídové variantě. V našich končinách se dříve zažil pro bekovky termín známý jako anglické bekovky. V prvé polovině 20. století si plochá čepice našla své místo i v rámci vyšších vrstev britské populace a našla své pevné místo v prostředí venkova, honů a volnočasových aktivit provozovaných v country prostředí. S odklonem obliby klobouků se bekovka posunula do měst a zaujala místo jako běžný módní doplněk, který chrání hlavu před nepřízní počasí.

Bekovka je čepka s nízkou korunou, která se svažuje směrem dopředu směrem ke kšiltu, který je zcela integrován do střihu čepice. Nejrozšířenějším materiálem, ze kterého se plochá čepice tzv. anglické bekovky vyrábí, je vlna – od klasické ovčí, přes velmi populární tvíd až po kašmírové variace, ale populární jsou i bekovky z jemné kůže či kozinky.

PS: Zajímavý článek na téma etymologie slova "bekovka" publikoval bloger Marek. Přečtěte si ho zde.

Zveme Tě, staň se i Ty bekovkářem

 

Přečtěte si nezávislé články a testy na téma pánských bekovek a udělejte si exkurz do pozadí okolo historie a současnosti bekovek. Články najdete v našem blogu zde.